Odsłonięcie gwiazdy Andrzeja Zawady

W sobotę 28 czerwca 2014 r. do Gwiazd w cetniewskiej Alei dołączyli kolejni wielcy sportowcy. W tym roku uhonorowanymi gwiazdą zostali wyłącznie przedstawiciele himalaizmu: Andrzej Zawada, Reinhold Messner, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Kinga Baranowska, Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka.

gwiazda zawady

Uroczyste otwarcie 15. edycji Alei Gwiazd Sportu nastąpiło o godzinie 17.00. Tegoroczna impreza nabrała szczególnego wymiaru, poświęcona została w całości himalaizmowi – dyscyplinie sportu w której Polacy od dawna należą do ścisłej światowej czołówki. W trakcie uroczystości swoje gwiazdy odsłonili wybitni polscy himalaiści: Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki. Ponadto uhonorowano legendy polskiego himalaizmu – Wandę Rutkiewicz, Jerzego Kukuczkę i Andrzeja Zawadę. I to właśnie osiągnięciom polskich himalaistów poświęcony został nowy obiekt w Alei Gwiazd Sportu – „Korona Himalajów” – pokaźnych rozmiarów przestrzenna rzeźba w formie czternastu monumentalnych płyt, wykonana z czerwonego kwarcytu sprowadzonego ze Szwecji, dłuta profesora Sławoja Ostrowskiego z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uroczystego odsłonięcia rzeźby dokonał Reinhold Messner, żywa legenda światowej wspinaczki wysokogórskiej, który również odsłonił w Alei swoją gwiazdę.

W tym roku na płycie wyobrażającej Mount Everest zostały zamieszczone tablice informujące o: pierwszym polskim wejściu Wandy Rutkiewicz w 1978 roku,  pierwszym wejściu zimowym Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego w 1980 roku, nowej drodze południowym filarem Andrzeja Czoka i Jerzego Kukuczki w 1980 roku, pierwszym wejściu tzw. kuluarem Hornbeina Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka w 1989 roku i pierwszym polskim wejściu bez użycia dodatkowego tlenu Marcina Miotka z 2005 roku. W każdym kolejnym roku tablice informujące o datach i autorach najważniejszych polskich sportowych wejść na szczyt będą umieszczane na dwóch kolejnych płytach.

andrzej onyszkiewicz z gwiazdą

 

źródło: http://www.alejagwiazdsportu.pl