Poznaj historię wypraw Andrzeja Zawady. Zapraszamy do WIRTUALNEGO MUZEUM
15 listopada 2020 roku, w roku 20-tej rocznicy śmierci Andrzeja Zawady, premierę miało Wirtualne Muzeum Andrzeja Zawady. To niesamowity projekt, który daje możliwość odbycia podróży po najwyższych szczytach Ziemi i poznania bliżej Andrzeja Zawady i historii Lodowych Wojowników.
Muzeum to niesamowita multimedialna opowieść o złotej erze polskiego himalaizmu ilustrowana zbiorami naszej Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady: nagraniami audio z wypraw, zdjęciami (także zdjęciami 3D muzealiów z tamtych lat), archiwalnymi materiałami wideo i zapiskami dotyczącymi postaci Andrzeja Zawady, wyjątkowego człowieka, kierownika polskich wypraw wysokogórskich oraz ambitnego wspinacza i pioniera pierwszych wejść zimowych w Himalajach (m.in. sukcesu takiego jak pierwsze w historii zdobycie szczytu Mt. Everest zimą w 1980 roku przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego).
Muzeum zainteresuje każdego, od najmłodszych do najstarszych osób, nie tylko fascynatów górskich opowieści. Duża multimedialność projektu, ciekawe teksty (również w języku angielskim) opracowane przez znanego dziennikarza i pisarza, Piotra Trybalskiego, trzymająca w napięciu narracja prosto z bazy w postaci zapisków audio – wszystko to składa się na wyjątkowe doświadczenie i pozwala poczuć się jak uczestnik górskiej wyprawy.
W ramach Wirtualnego Muzeum poznamy życiorys Andrzeja Zawady i 10 historii z jego życia, czyli 10 wypraw pełnych przygód, nieznanych dotychczas anegdot i oryginalnych zapisków audio. Można przyjrzeć się bliżej:
Wszystkie te historie opracowano dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowemu Centrum Kultury z dotacji w ramach programu “Kultura w sieci”
Chcemy kontynuować rozwój Wirtualnego Muzeum. Projekt będzie aktualizowany i poszerzany w miarę pozyskiwania dodatkowych środków finansowych. Jest jeszcze wiele inspirujących historii do opowiedzenia!
Zapraszamy do odwiedzania Wirtualnego Muzeum Andrzeja Zawady pod adresem: https://andrzejzawada.pl/muzeum/
Jeśli chcieliby Państwo wesprzeć rozwój Wirtualnego Muzeum, zapraszamy do zakupu wyjątkowego Kubeczka – Cegiełki Całkowity dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na rozwój tego projektu. Kubki można kupić pod poniższym linkiem: https://andrzejzawada.pl/sklep/kubek-cegielka-na-wirtualne-muzeum/
Dziękujemy za wsparcie i zapraszamy na wirtualną podróż!
Zespół Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady
Wizjoner, himalaista, lider wypraw wysokogórskich, człowiek czynu. Gdy w latach pięćdziesiątych pojawił się w górach, sięgał po cele największe. Kochał zimową wspinaczkę. W 1959 roku wraz z zespołem pokonał pierwszy raz, zimą, liczącą siedemdziesiąt pięć kilometrów Główną Grań Tatr. Zimowe przejścia, drugie w historii: drogi Bonattiego na Wielkim Filarze Narożnym Mont Blanc w 1965 roku i północnej ściany Aiguille Blanche de Peutérey, były preludium do tego, co nieuchronnie miało się wydarzyć w 1971 roku.
Poprowadził wówczas z sukcesem wyprawę na dziewiczy Kunyang Chhish 7852 m n.p.m., zaznaczając, pierwszy raz po II Wojnie Światowej, polską obecność w górach najwyższych. W roku 1974 poprowadził wyprawę na Lhotse 8501 m n.p.m., której udało się pierwszy raz w historii alpinizmu pokonać zimą osiem tysięcy metrów. W roku 1980 dokonał niemożliwego. Pod jego kierownictwem, narodowej wyprawie na Mount Everest 8848 m n.p.m. udało się pokonać himalajskiego giganta pierwszy raz zimą. Od tamtej pory światowy himalaizm miał mieć nowy rozdział historii, a zapisać go mieli polscy „Lodowi Wojownicy“. Z górskimi gigantami Himalajów i Karakorum walczył do końca. Zmarł w sierpniu 2000 roku, planując kolejną, zimową wyprawę na K2.
Kontynuując dziedzictwo Andrzeja Zawady, na czternaście szczytów ośmiotysięcznych pokonanych zimą, aż dziewięć zdobyli jako pierwsi Polacy. Dziś, na śmiałków czeka jedynie K2.